Kredyty pośrednictwo Kraków - Kredytkrak.pl

Obligacje skarbowe – to warto wiedzieć

Obligacje skarbowe to jedna z bezpieczniejszych metod inwestowania. Emitowane przez Skarb Państwa, z jego gwarancjami. Mimo, iż oprocentowanie obligacji jest porównywalne z lokatami bankowymi chętnie nabywane są przez inwestorów. O czym warto wiedzieć decydując się na obligacje skarbowe?

Obligacje dla klienta indywidualnego sprzedawane są w cyklu miesięcznym za jednakową cenę – 100 zł za każdą. Nie ma limitu kwotowego, jaki ograniczyć by mógł nabywcom kupno papierów skarbowych. Obligacje skarbowe można podzielić na hurtowe, z przeznaczeniem dla większych inwestorów, które można nabyć wyłącznie za pośrednictwem biur maklerskich na GPW oraz te dedykowane klientom indywidualnym – obligacje oszczędnościowe (rolę agenta pełni bank PKO BP). Istota obligacji jest długoterminowe zamrożenie oszczędności. Klienci indywidualni mogą wybrać pomiędzy papierami 2,3,4,i 10-cio letnimi. Rodziny będące uprawnionymi do wsparcia w ramach Programu 500+ mogą jeszcze skorzystać z obligacji 6 i 12 letnich (tzw. Rodzinne Obligacje Skarbowe, z roczną kapitalizacja odsetek).

Biorąc pod uwagę sposób naliczania odsetek obligacje występują w oprocentowaniu stałym, zmiennym i opartym na wskaźniku inflacji (stopa inflacji plus ustalona marża). W przypadku obligacji nie sposób nie wspomnieć o możliwościach uzyskania specjalnej premii dla osób korzystających już z takiej metody oszczędzania i decydujących się na wymianę starych obligacji na nowe, na kolejny okres.

W przypadku obligacji gwarantem wypłaty zainwestowanych środków staje się Skarb państwa. Musi wykupić od inwestora, po ustalonym czasie obligacje i wypłacić zysk. Konstrukcja obligacji też jest prosta – nie trzeba zakładać rachunków, kupować innych produktów finansowych, co ma miejsce zwykle przy lokacie bankowej), nie ma żadnych prowizji, opłat i „gwiazdek”. Dlatego mimo niewielkiemu oprocentowaniu to nadal atrakcyjny produkt oszczędnościowy dla wielu z nas. W przypadku lokaty jeśli nastąpi potrzeba wcześniejszej wypłaty środków tracimy cały wypracowany zysk w postaci odsetek. Obligacje można wykupić przedterminowo za ustaloną opłatę.

Sprawdź zestawienia dla klientów z Krakowa:
Kredyty gotówkowe Kraków – doradztwo i pośrednictwo
Kredyty hipoteczne Kraków – na zakup mieszkania, domu, działki
Kredyty samochodowe Kraków – na nowe i używane pojazdy
Pośrednictwo finansowe Kraków – najlepsi eksperci w Krakowie