Kredyty doradztwo Kraków - Kredytkrak.pl

Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto?

Zaciąganie kolejnych zobowiązań w pewnym momencie powoduje problemy finansowe i ryzyko popadania w spiralę zadłużenia. Zanim zawnioskujemy o kolejny kredyt czy pożyczkę warto zastanowić się i skrupulatnie policzyć, czy będzie nas stać na spłatę? Jeśli nie, może kredyt konsolidacyjny pomoże nam wyjść na prostą? Czym jest taki kredyt i kiedy warto się na niego zdecydować?

Klienci banków posiadają zwykle kilka zobowiązań. Są to pożyczki, kredyty, spłaty ratalne i karty kredytowe. Nie oznacza to nadejścia problemów ze spłatą wszystkich należności. Jeśli mamy stałe dochody, umiejętność planowania i oszczędzania, nie powinno nadejść coś niepokojącego. Jednak w sytuacji, gdy zaczyna się problem warto rozważyć konsolidację zobowiązań. Pomysł zaciągania kolejnej pożyczki na spłatę tych istniejących zobowiązań nie zawsze jest dobrym pomysłem. W przypadku kredytu konsolidacyjnego istnieje możliwość połączenia wszystkich należności w jedno zobowiązanie. Kredytem konsolidacyjnym spłacane są dotychczasowe długi, a do regulowania pozostaje tylko jedna rata. Za to jednak trzeba będzie zapłacić. Oprocentowanie takich kredytów nie jest wysokie, ale przez to, że zaciągamy nowe zobowiązanie musimy liczyć się z zapłaceniem dodatkowej prowizji, marży, a wraz z wydłużeniem okresu spłaty (by rata miesięczna była niższa, niż dotychczasowe), naliczone zostanie nowe oprocentowanie. W rezultacie zapłacimy za to samo – koszty regulowane były w poprzednich pożyczkach/kredytach, a wraz z konsolidacją musimy zapłacić je powtórnie, do nowego kredytu. Niemniej taka opcja pozwala na chwilę wytchnienia i zwykle prowadzi do spłaty wszelkich zobowiązań. Najmniej korzystna jest konsolidacja na spłatę wcześniejszych kredytów z ratami równymi – w pierwszej kolejności były bowiem pokrywane odsetki, a kapitał pozostaje niezmienny. W ramach konsolidacji więc trzeba będzie oddać ten sam kapitał, a odsetki spłacimy dwa razy – najpierw przy kredycie pierwotnym, a później przy konsolidacyjnym.

Podsumowując – kredyt konsolidacyjny to produkt dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą wielu zobowiązań. Dzięki takiej opcji raty miesięczne ulegają zmniejszeniu, więc stać nas na regularne ich opłacanie. Kredyt ten pozwala wyjść na prostą bez uszczerbku na bieżącym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Pozwala uniknąć działań egzekucyjnych, które to generują kolejne koszty. Ostatecznie, mimo dodatkowych opłat jakie trzeba będzie ponieść jest dobrym wyjściem dla tych, którzy inaczej nie są w stanie regulować długów powstałych często latami.

Sprawdź zestawienia dla klientów z Krakowa:
Kredyty gotówkowe Kraków – doradztwo i pośrednictwo
Kredyty hipoteczne Kraków – na zakup mieszkania, domu, działki
Kredyty samochodowe Kraków – na nowe i używane pojazdy
Pośrednictwo finansowe Kraków – najlepsi eksperci w Krakowie