Kredyty doradztwo Kraków - Kredytkrak.pl

Umowa zlecenie i szanse na kredyt

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że ponad połowa osób czynnych zawodowo osiąga dochody z tytułu umów tzw. „śmieciowych”. Często jest to jedyna szansa na zatrudnienie, bowiem koszty dla pracodawcy są w tym przypadku zdecydowanie niższe, a i przepisy mniej skomplikowane. Banki, biorąc pod uwagę zmiany gospodarcze dopasowują swoje produkty do sytuacji, a także ofert konkurencji.

Obecnie większość, jak nie wszystkie, działających na terenie kraju banków akceptuje, przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt, inne, niż umowa o pracę, źródła dochodów. Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, czy o dzieło mają więc szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Jednak muszą liczyć się z tym, że będą musiały przygotować wiele więcej dokumentów, głównie po to, by udowodnić stabilność i wysokość dochodów przed bankiem. Weryfikacja tych dokumentów przez analityka bankowego pozwoli ocenić zdolność kredytową.

Jakie to mogą być dokumenty?

Głównie świadczące o wysokości dochodu z tytułu zatrudnienia nie na etacie. Banki w przypadku umowy zlecenia mogą wymagać udokumentowania zarobków z ostatnich 6 miesięcy, a w przypadku umowy o dzieło nawet z 12 miesięcy. Niektóre, w wewnętrznych procedurach, mogą mieć oznaczony dłuższy okres, nawet 2 lat wstecz. Ważny jest czas umowy, więc w przypadku krótkich zleceń warto przedstawić „promesę” zleceniodawcy dotyczącą przedłużenia współpracy, czy też możliwość zmiany umowy na umowę o pracę w najbliższym czasie. Ilość dokumentów zależna jest i od kwoty wnioskowanego kredytu, i czasu, na jaki ma być udzielony. Oczywiście nie bez znaczenia jest także wysokość uzyskiwanego z tego tytułu wynagrodzenia. Dziś umowy cywilnoprawne często opiewają na wyższe kwoty, niż na etat. Zatem jest to często bardziej korzystne w oczach banku.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia mają więc podobne szanse na uzyskanie kredytu, jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jedyną różnicą jest udokumentowanie stabilności dochodów i ciągłość pracy. Droga otwarta jest również w przypadku kredytów hipotecznych – zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego banki mają obowiązek badać dochody osób uzyskujących nieregularne dochody w taki sposób, by ocenić możliwości regulowania zobowiązań w wyznaczonych terminach.

Sprawdź zestawienia dla klientów z Krakowa:
Kredyty gotówkowe Kraków – doradztwo i pośrednictwo
Kredyty hipoteczne Kraków – na zakup mieszkania, domu, działki
Kredyty samochodowe Kraków – na nowe i używane pojazdy
Doradztwo finansowe Kraków – najlepsi doradcy w Krakowie

PROMOCJE KREDYTÓW HIPOTECZNYCHPOZNAJ WSZYSTKIE
+