Kredyty pośrednictwo Kraków - Kredytkrak.pl

Płatności zbliżeniowe kartą, jak wyłączyć tę funkcjonalność?

Od kilku lat karty wydawane klientom przez banki posiadają opcję płatności zbliżeniowych. To rozwiązanie pozwala dokonywać płatności za zakupy czy usługi bez potwierdzania transakcji kodem PIN. Szybkie i zajmujące zdecydowanie mniej czasu, ale czy do końca bezpieczne?

Mimo, że banki zapewniają optymalny poziom zabezpieczeń niektórzy nie do końca są przekonani. Zwłaszcza w okresie nasilonych przestępstw dotyczących kradzieży tożsamości czy zgromadzonych na rachunkach oszczędności wykorzystując dane do logowania czy Piny. Oczywiście wedle zapewnień banków i operatorów nie ma ryzyka, jeśli przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, a z tym bywa niestety różnie.

Co do zasady liczba transakcji wykonywanych zbliżeniowo jest ograniczona. Dziennie to maksymalnie 5 operacji (później konieczne będzie potwierdzanie zbliżeń kodem PIN) na płatności nie przekraczające kwoty 50 zł jednorazowo. Niemniej jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo maksymalnie możliwa jest rezygnacja z takich płatności i dezaktywacja usługi zbliżeniowej. Rada ds. Systemu Płatniczego przy NBP wydała stosowną rekomendację – bank albo wyłącza na karcie funkcję zbliżeniową, albo wydaje kartę bez takiej funkcji na nasze żądanie. Jeśli odmówi to odpowiadać będzie za wszelkie nieautoryzowane transakcje z naszej karty. W jaki sposób wyłączyć opcję zbliżeniową?

Większość z banków w Polsce umożliwia dezaktywację za pośrednictwem infolinii, bankowości internetowej czy w placówce. Po zgłoszeniu najszybciej, jak to możliwe wyłączona zostanie usługa zbliżeniowa, choć zwykle wymaga to także wykonania płatności z użyciem PINu. Może to być płatność za zakupy, choć wskazana jest wypłata w bankomacie czy choćby sprawdzenie tam stanu konta bankowego (o ile nie jest za to pobierana opłata – warto sprawdzić). Zwykle nie trwa to dłużej niż 2-3 dni. Najlepszym rozwiązaniem było by znalezienie banku, w jakim zakładamy rachunek, który wydaje karty bez aktywowanej usługi bez Pinu (np. VW Bank), a na wniosek klienta włącza ją. Jeśli natomiast banki nie mają opcji dezaktywacji można śmiało zmniejszyć limit transakcji zbliżeniowych do kwoty 0 zł – osiągniemy ten sam cel i możliwe będzie tylko wykonywanie operacji potwierdzanych przez nas w terminalu płatniczym kodem.

Warto podkreślić, że i takie operacje niosą za sobą ryzyko utraty środków. Jeśli przechowujemy niezabezpieczony kod, czy podamy lub dostanie się w niepowołane ręce korzystać z karty będzie mógł każdy. Ujawnienie danych często odbywa się z użyciem wirusów czy wiadomości phishingowych. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat czyhających niebezpieczeństw i metod zapobiegania kradzieży danych do logowania, PINów czy tożsamości.

Sprawdź zestawienia dla klientów z Krakowa:
Kredyty gotówkowe Kraków – doradztwo i pośrednictwo
Kredyty hipoteczne Kraków – na zakup mieszkania, domu, działki
Kredyty samochodowe Kraków – na nowe i używane pojazdy
Doradztwo finansowe Kraków – najlepsi doradcy w Krakowie

PROMOCJE KREDYTÓW HIPOTECZNYCHPOZNAJ WSZYSTKIE
+