Kredyty doradztwo Kraków - Kredytkrak.pl

Całkowity koszt kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które obciążać będzie nasz budżet zwykle przez kilkadziesiąt lat. Spore kwoty, długi okres kredytowania i koszty, nad którymi warto się zastanowić i dokładnie przeanalizować. Porównując oferty kredytowe zwykle zwraca się uwagę na oprocentowanie, wysokość marży czy bankowych prowizji. Wybieramy tę ofertę, gdzie rata kredytu jest niższa od konkurencyjnych produktów. Czy to wszystko?

Na całkowity koszt kredytu hipotecznego wpływa wiele składowych. Warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć ile tak naprawdę oddamy extra bankowi. Dzięki wiedzy w tym temacie racjonalnie wybierzemy najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Do kosztu całkowitego kredytu hipotecznego wliczane są:
– koszty wstępnego rozpatrzenia wniosku i ustanowienia zabezpieczeń spłaty długu,
– kwota odsetek,
– koszt dodatkowych zabezpieczeń kredytu,
– ewentualne opłaty dodatkowe.

Dokładnie elementy kosztu całkowitego kredytu wymienione są w ustawie o kredycie konsumenckim. Zgodnie z zawartą tam definicją, całkowity koszt kredytu to „wszelkie koszty, które konsument ma ponieść w związku z umową, czyli wszystkie odsetki, opłaty, prowizje i marże oraz koszty tych usług dodatkowych (np. ubezpieczenia), których poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu”. Całkowita kwota kredytu i całkowity koszt kredytu zsumowane dadzą nam obraz tego, ile konsument będzie musiał zwrócić bankowi.

W ustawie też znajdują się informacje, jakie koszty nie mogą być wliczone do całkowitego kosztu kredytu. Są to między innymi koszty prowadzenia rachunku, z którego dokonywana jest spłata kredytu, koszty przelewu i wpłaty na wspomniany rachunek „techniczny”, koszty zmiany zabezpieczenia czy ustanowienia nowych zabezpieczeń, koszty windykacyjne, dodatkowe produkty bankowe (np. dodatkowe ubezpieczenie niezwiązane z kredytem , np. na wypadek śmierci, inwalidztwa, choroby czy od utraty pracy, czy plan systematycznego oszczędzania, a także koszty związane ze zmianą kursu walut, w przypadku kredytu walutowego.

Koszty wstępne kredytu hipotecznego

Już na etapie starania się o kredyt klienci muszą być przygotowani na koszty, tzw. wstępne. Mogą one wynikać, np. z obniżenia prowizji na rzecz założenia konta w banku – kredytodawcy czy wycena nieruchomości. Często oferty „tanich kredytów hipotecznych” zawierają koszty wstępne związane z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, czy zabezpieczenia do czasu wpisu w księdze wieczystej adnotacji o zabezpieczeniu hipotecznym.

Przeglądając oferty kredytów hipotecznych warto więc zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów oferty, w tym stanowiących koszty całkowite. Banki zarabiają na tych produktach. Jak wiele będziemy mogli stwierdzić, porównując powyższe składowe. Nie zawsze niskie oprocentowanie to najlepsze rozwiązanie.

Sprawdź zestawienia dla klientów z Krakowa:
Kredyty gotówkowe Kraków – doradztwo i pośrednictwo
Kredyty hipoteczne Kraków – na zakup mieszkania, domu, działki
Kredyty samochodowe Kraków – na nowe i używane pojazdy
Doradztwo finansowe Kraków – najlepsi doradcy w Krakowie

PROMOCJE KREDYTÓW HIPOTECZNYCHPOZNAJ WSZYSTKIE
+