Kredyty doradztwo Kraków - Kredytkrak.pl

Jak nie kupić mieszkania z długami? Ryzyka rynku wtórnego

Zakup mieszkania z rynku wtórnego nie jest złym rozwiązaniem, aczkolwiek trzeba zachować ostrożność. Choć może się wydawać, że proces zakupu takiej nieruchomości, wymaga dopełnienia niewielu formalności, to może okazać się, że nabyliśmy mieszkanie z niechcianymi lokatorami lub co gorsza długami. Jak uniknąć takich sytuacji?

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba upewnić się, czy osoba, która podaje się za właściciela nieruchomości, rzeczywiście nim jest. Najlepiej zajrzeć do księgi wieczystej, gdzie w bardzo prosty oraz szybki sposób można sprawdzić czy dana osoba jest pełnoprawnym właścicielem lokalu. Wystarczy wejść na stronę https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl i wpisać w wyszukiwarkę numer Księgi Wieczystej mieszkania. Sprawdzając KW nie tylko poznamy dane właściciela, ale możemy dowiedzieć się również czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, czy nie posiada żadnych długów. W przypadku, gdy hipoteka nie zostanie zdjęta, wierzyciel może domagać się licytacji lokalu, jeżeli dłużnik uchyla się od spłaty zobowiązań finansowych. Co ciekawe nie ma znaczenia, że mieszkanie weszło w posiadanie innej osoby – to, dlatego należy być bardzo ostrożnym. Obciążenia hipoteczne można sprawdzić w IV dziale księgi wieczystej.

Kolejna rzecz to służebność na rzecz osób trzecich. Jeżeli właściciel nada wskazanej osobie prawo do stałego pobyty w mieszkaniu, to działa ono nawet po sprzedaży lokalu. Co to oznacza? Osoba, której została nadana służebność może zamieszkiwać w lokalu ze swoją rodziną oraz dziećmi, co więcej nie ma obowiązku płacić za czynsz oraz rachunki. Pamiętajmy, że przyznana służebność nie ustaje wraz ze zmianą właściciela nieruchomości. Gdy służebność nie występuje w formie oświadczenia właściciela nieruchomości z wpisem w KW, nie musimy się obawiać. Służebność mieszkania można sprawdzić w dziale III księgi wieczystej.

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, należy upewnić się, czy nie kupimy go wraz z lokatorami oraz długami, które będziemy zobowiązani spłacać. Niestety ludzie są różni i niekiedy można trafić na oszustów, którzy chcą pozbyć się problemu. Gdy zachowamy czujność z pewnością nie dajmy się nabić w butelkę.

Sprawdź zestawienia dla klientów z Krakowa:
Kredyty gotówkowe Kraków – doradztwo i pośrednictwo
Kredyty hipoteczne Kraków – na zakup mieszkania, domu, działki
Kredyty samochodowe Kraków – na nowe i używane pojazdy
Pośrednictwo finansowe Kraków – najlepsi eksperci w Krakowie