Kredyty doradztwo Kraków - Kredytkrak.pl

Franczyza, jakie ryzyko?

Franczyza może wydawać się idealnym wyjściem dla osób, które nie mają pomysłu na biznes. Jest to umowa pomiędzy niezależnymi przedsiębiorcami, w której franczyzodawca udostępnia swój pomysł, markę w zamian za ustalona opłatę od franczyzobiorcy, który ma możliwość korzystania z czyjegoś pomysłu na biznes.

Jak każde narzędzie ma wiele zalet, ale także wiąże się z ryzykiem. I to dla obu stron. Franczyzobiorca, po podpisaniu umowy franczyzowej, ma możliwość wykorzystania gotowej, często sprawdzonej koncepcji biznesu. Może liczyć na szkolenia, wsparcie merytoryczne a także często finansowe. W zdobyciu klientów niewątpliwie pomaga wykorzystanie logo znanej marki. Choć często klientów zdobyć jest najtrudniej. To w gestii franczyzobiorcy jest pozyskanie klientów i wypracowanie zysków. Po opłaceniu licencji za franczyzę. Franczyzobiorca ma możliwość swobodnego dobierania pracowników, on tez odpowiada za popełniane błędy i działania niezgodne z przyjętymi przez franczyzodawcę standardami. Stąd tez często w umowach franczyzowych spotykane są klauzule związane z karami umownymi za nieprzestrzeganie zobowiązań zawartych w umowie. Ma to stanowić niejako zabezpieczenie dla franczyzodawcy, jeśli pomyli się co do osoby z którą zawrze umowę. Niestety nie ma szans na samodzielność i podejmowanie istotnych decyzji bez konsultacji i zgody „góry”.

Co więc zrobić, by nie zbankrutować?

Przed podpisaniem umowy franczyzowej warto odpowiednio się przygotować, choćby poprzez badanie rynku i ocenę konkurencji w danej branży. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że biznes się nie rozwinie, nie warto ryzykować. Jeśli jednak mamy szanse sukcesu, to franczyza jest metodą na rozwój i osiąganie zysków. Niestety ogranicza nas narzucony przez franczyzodawcę system działań, ale oszczędzamy na np. kampaniach marketingowych i szkoleniach. Warto liczyć się z kontrolami, bo i na franczyzodawcy ciąży ryzyko, że nieudolny biznes, opatrzony marką, wpłynie negatywnie na wizerunek, często sporej korporacji, która stoi na szczycie piramidy. Dlatego kontrole, tajemniczy klienci są zjawiskiem normalnym w takich sytuacjach. Oczywiście zaletą dla tej strony umowy jest rozwój i docieranie do większej liczby klientów.

Franczyza jest bardzo wygodną formą na rozpoczęcie biznesu, często bez nakładu środków finansowych, przy pomocy uznanej na rynku marki. Jednak warto poświęcić choć chwilę, by dowiedzieć się więcej na ten temat, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Sprawdź zestawienia dla klientów z Krakowa:
Kredyty gotówkowe Kraków – doradztwo i pośrednictwo
Kredyty hipoteczne Kraków – na zakup mieszkania, domu, działki
Kredyty samochodowe Kraków – na nowe i używane pojazdy
Doradztwo finansowe Kraków – najlepsi doradcy w Krakowie

PROMOCJE KREDYTÓW HIPOTECZNYCHPOZNAJ WSZYSTKIE
+